Nasıl Format Atılır?

Fotmat çoğu zaman gerekli oluyor. Şunu hatırlatmak lazım gerekli olduğunda beklemeden format atmalısınız. Format atmazsanız bazı beklenmedik durumlar kişisel güvenliğinizin tehlikeye girmesine bile enden olabilir. Eğer herhangi bir hastalık bulaşmışsa beklemeyin hemen temizleyin.

İlk olarak nasıl başlayacaksınız işe? Format programınız CD’de ya da flash bellekte olabilir. Bildiğimiz gibi artık flash bellekle de format atılabiliyor. İlk olarak Microsoft’un bu sayfasından gerekli programı indirin. Flash bellek ile format atacakların kullanmaları gereken bu program CD ile format atacakların işine yaramaz. DVD ile format atacaklarında işine yarayacaktır.

ISO şeklindeki işletim sistemi dosyasını bu program sayesinde gerekli formatlara dönüştürüp ayrıştırabilirsiniz. Eğer elinizde zaten ayrıştırılmış hali varsa diğer USB belleğe kopyalayabilirsiniz.

Önce CD’yi ya da flash belleği takıyorsunuz. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz. Açılırken basacağınız tuş size ekranda gösteriliyor. Bu tuşlar F2, delete, ya da belirlenen başka bir tuş oluyor. O anı kaçırmadan basıyorsunuz o tuşa ve karşınıza BIOS menüsü çıkıyor. Sonra menünün en sağ tarafında boot menüsü yer alıyor. İşte formatın ilk adımını oradan atıyorsunuz. Boot menüsünde formatı nereden atacaksanız (flash bellek, CD) onu en üste getiriyorsunuz. Boot menüsü biraz karmaşık olabilir. Burda tek yapmanız gereken cihazın başlatılması gereken yeri seçmek. Bildiğiniz gibi normal bir bilgisayar kendi harddiskinden başlar. Siz bunu USB olarak belirlediğiniz zaman USB’den başlayacaktır. USB’deki işletim sistemini kendine kurmaya çalışacaktır. Bilgisayarın başlayacağı hafızayı seçtiğinizde genellikle F10 tuşu ile kaydetim bilgisayarın yeniden başlatılmasını sağlıyorsunuz.

Size bilgisayarı format atacağınız aygıttan yani flash bellek ya da CD’den başlatmak isteyip istemediğinizi soruyor. Siz de yes ya da no diyerek buna cevap veriyorsunuz ve format başlıyor. Sonra resimlerde görüldüğü gibi normal kurulumu takip ediyorsunuz. Bütün işlemleriniz bittiğinde gerekli ayarlar aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Bios’tan çıktığınızda ve bilgisayatınız USB ya da DVD ‘den başladığında aşağıdaki resimlerde gördüğünüz adımlarla karşılaşacaksınız.

win2 Nasıl Format Atılır?

win3 Nasıl Format Atılır?

win4 Nasıl Format Atılır?

win5 Nasıl Format Atılır?

win6 Nasıl Format Atılır?

win7 Nasıl Format Atılır?

win8 Nasıl Format Atılır?

win9 Nasıl Format Atılır?

win10 Nasıl Format Atılır?

win11 Nasıl Format Atılır?

win13 Nasıl Format Atılır?

win15 Nasıl Format Atılır?

win16 Nasıl Format Atılır?

win17 Nasıl Format Atılır?

win18 Nasıl Format Atılır?

win19 Nasıl Format Atılır?

win21 Nasıl Format Atılır?

win22 Nasıl Format Atılır?

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 × = kırk beş